Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Zistiť viac

Rozumiem
PDF
Vytlačiť

PRÍHOVOR PREZIDENTA FS NA VIII VZ FS

Napísal: Krto . V kategórii: Ostatné správy

Vážení kolegovia, vážení hostia

Srdečne Vás všetkých vítam na zasadaní VIII VZ FS. Veľmi si cením účasť predsedov predstavenstiev a generálnych riaditeľov dvoch dovolím si povedať našich firiem.

 

V úvode môjho príhovoru by som chcel uviesť niekoľko faktov z histórie našej federácie strojvodcov.

 

Práca rušňovodiča bola a  je v rámci železničnej dopravy veľmi špecifická. Táto špecifickosť už  7. Apríla 1896  viedla našich predchodcov k vzniku organizácie nazvanej  Spolek strojvůdců v Praze ústících drah. Tento dátum sa označuje ako dátum vzniku FS.  28. októbra bola premenovaná na Spolok československých strojvůdců, ktorý od roku 1921 niesol názov Federace strojvůdců v Československé republice. V období druhej svetovej vojny bola jej činnosť mocensky zastavená a nemohla byť obnovená ani po roku 1945. Tento stav trval až do roku 1968 kedy sa obnovila naša činnosť  pod názvom Federácia lokomotívnych čiat. V tej dobe mala cca 23 000 členov z radov  československých železničiarov. Ako jediná organizácia v tom období mala československý rozmer. Federácia pôvodne nepočítala , že bude pôsobiť mimo Revolučného odborového hnutia ( obdoba dnešnej KOZ), naopak počítala s tým, že sa v systéme ROH  presadí ako samostatný odborový zväz a mala tak možnosť presadzovať vlastné záujmy. Táto jej snaha sa nestretla s pochopením jednotného ROH a preto sa federácia stala samostatnou a nezávislou odborovou organizáciou. V tom období bolo nevídané aby u jedného zamestnávateľa pôsobili viaceré odborové organizácie. Táto činnosť trvala len krátke obdobie , lebo už v roku 1969, v období normalizácie bola naša činnosť opätovne mocensky zastavená a vrcholový predstavitelia federácie boli komunistickým režimom prenasledovaní.

Po 17. Novembri 1989 sa spontánnym spôsobom začala medzi rušňovodičmi šíriť myšlienka znovuobnovenia činnosti ich federácie.

A tak sa dňa 16. Mája 1990  v Brne konala ustanovujúca schôdza Federácie strojvodcov, ktorou sa začala písať jej novodobá história.  Opätovne sa stala prvou nezávislou odborovou organizáciou od KOZ ako nástupcu po ROH.  Rok 1993 nie je len rokom vzniku  Slovenskej republiky, ale zároveň aj rokom  vzniku Federácie strojvodcov Slovenskej republiky.

PDF
Vytlačiť

Bowlingový turnaj o Pohár prezidenta FS

Napísal: Krto . V kategórii: Ostatné správy

28.10. 2016 sa vo Zvolene konal ďalší ročník bowlingového turnaja o Pohár prezidenta FS. Zúčastnilo sa 9 družstiev. Po dlhšej dobe pohár putoval iným smerom, ako do Fiľakova. Tu sú výsledky:
 
Súťaž družstiev
  1. Spišská Nová Ves     983b. - Čech, Zoričák, Jahoda, Mecko
  2. Prešov                        924 b. - Tobis, Hudák, Šulík, Olšavský
  3. Fiľakovo                     870 b. - Gallo, Murín, Estergomi, Jagoš
 
Víťazi súťaže jednotlivcov 
Ženy: Dagmar Petániová (Prievidza)
Muži: Dušan Murín (Fiľakovo)
 
 
30.10.2016 KP
PDF
Vytlačiť

Správa o činnosti predpisovej komisie FS SR (ZSSK)

Napísal: Tomáš Laššo . V kategórii: Ostatné správy

Vec:
Správa o činnosti predpisovej komisie FS SR (ZSSK)

Vážení kolegovia,

v dňoch 6.-8.10. 2015 sa v Prahe uskutočnil posledný zo seminárov projektu STEP. Poľskou lektorkou nám bola predstavená problematika vyjednávania a vedenia sociálneho dialógu predovšetkým so zameraním na niektoré kultúrne odlišnosti v rámci štátov EÚ.

Partneri

Alianz Slovenská poisťovňa

Kontakt

Federácia strojvodcov
kancelária prezidenta

Klemensova 8
Bratislava
81361

email:  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
tel/fax:  02 2029 5660
gsm:    0910 964 856
admin: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.